By | 2 Mayıs 2015

 Dünyanın en gelişmiş hibrid aracı olan Toyota Prius‘tur. Ayrıca dünyanın en akıllı 2. aracıdır (1. sırada Google’ın geliştirmekte olduğu otonom araçlar vardır).

 Prius HSD teknolojisi ile elektrik motorunu ve içten yanmalı motoru en uygun şekilde şekilde çalıştırarak mevcut hibrid araçlardan daha verimli bir entegrasyon gerçekleştirmektedir. Tüm bunların, yapılan haberlere göre, Toyota firması yeniliklere ve gelişmelere devam etmektedir.

 Toyota’nın Prius’u geliştiren çevreci ve mükemmeli arayan mühendisleri otomobilin üzerine gelen güneş enerjisinden de faydalanmak üzere adımlar atıyorlar. Otomobilin tavanına yerleştirilecek olan güneş panelleri sayesinde gündüzleri seyir esnasındayken veya araç park halindeyken bataryalara enerji depolanabilecek. Şu an geliştirilme aşamasında olan teknoloji, Prius’u daha cazip bir konuma getirebilir. Güneş paneli ile yaklaşık 2.5 kW güç elde edilebileceği tahmin edilmektedir. Elde edilen güç aracın tahrik gücünün yanında çok küçük kalmaktadır. Bununla birlikte aracın klima sistemini çalıştırabilecek kadar güç üretebileceği öngörülmektedir.

solar-prius

 Şu an piyasada 3. nesil Prius’lar bulunmaktadır. 4. nesil Prius’lar çıktığında gerçekten de güneş panellerinin araçta uygulanıp uygulanmadığı göreceğiz.

YARARLANILAN KAYNAKLAR:

bilgiustam.com

otomobil.haber7.com

Adem ORUZ

2 Mayıs 2015

0 Replies to “Toyota Prius Güneş Enerjisinden de Faydalanacak”

  1. Pingback: Güneş Panelleri Nasıl Elektrik Üretir? |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir