By | 19 Eylül 2015

Elektronik aygıtların bozulmasındaki veya hatalı kod üretmesindeki en önemli mekanik sorun sıcaklıktır. Bugun dünya üzerindeki elektronik sistemlerin bozulma gerekçelerinin oranlarına bakıldığında bu oranlar şu şekilde verilmektedir.

1)Sıcaklık %55

2)Titreşim %20

3)Nem %19

4)Toz %6    olmaktadır.

Sıcaklığın artması sonucu örneğin bir mikroişlemci içerisindeki elektronik devre elemanlarının direnç/iletkenlik değişiklik meydana gelir. Bu değişimler işlemciye gelen sinyallerin yanlış algılanmasına veya algılanamamasına neden olur. Buna karşılık işlemcinin üretecegi işaretlerde hatalı veya gerekli işareti üretememesine neden olacaktır.

Böyle bir durumda aygıtın beklenen fonksiyonu yerine getirmesi mümkün değildir. Bu gibi bir problemin kritik öneme sahip aygıtlarda meydana gelemesi durumunda bu problem çok ciddi bir hal almaktadır. Örneğin milyon dolarlar harcanarak üretilen uydular,radar sistemler,roketler,uçaklar vs. gibi araçlarda. Görüldüğü üzere bu konu oldukça önem arz etmektedir. Bundan dolayıda okulda bu konuyla alakalı olarak aldığım dersin (Elektronik Sistemlerin Soğutulması) ödevlerini sizlerle paylaşmak istedim.

Ödev 4

elektronik_ödev4_1

elektronik_ödev4_2

elektronik_ödev4_3

elektronik_ödev4_4

İbrahim Taş
Uludağ Üniversitesi
Otomotiv Mühendisliği ve Makine Mühendisliği Öğrencis

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir