By | 4 Ekim 2015

 Tomoseb, Uludağ Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği öğrencilerinin Türkiye’de bir ilk olarak yapmayı planladıkları bilimsel, teknik ve sektörel bir etkinliktir.

TOMOSEB Logosu

 

Tomoseb ismi, Türkiye Otomotiv Mühendisleri ve Otomotiv Sektörü Buluşması ismini taşıyan etkinliğin kısaltmasından gelmektedir.

2015 yılı itibariyle ülkemizde özel ve devlet üniversiteleri, teknoloji ve mühendislik fakülteleri dahil toplam 18 tane Otomotiv Mühendisliği Bölümü bulunmaktadır. Otomotiv mühendislerine olan ihtiyacın arttığı bir gerçektir fakat otomotiv mühendislerinin çalışacak olduğu sektör yöneticileri, işverenleri, mühendisleri vd. henüz otomotiv mühendislerini tanımamaktadır. Hatta birçoğu böyle bir mühendislik dalının olduğundan haberdar değildir. Tomoseb’in amacı ise tam olarak budur: Sektördeki mühendisler ve işverenler ile otomotiv mühendislerini/otomotiv mühendisi öğrencilerini buluşturmak. Böylece sahada çalışan mühendisler/yöneticiler ile üniversitede eğitim alan mühendisler birbirini daha iyi tanıyacak, sektör çalışanları otomotiv mühendislerinin hangi alanlarda çalışmalar yaptığını kavrayacak, otomotiv mühendisleri ise sektörün ihtiyaçlarını daha net görüp kendilerini ona göre yetiştireceklerdir. Ayrıca Tomoseb ile birbirini tanıma fırsatı bulan müstakbel otomotiv mühendisleri birbirleriyle yardımlaşma imkanına kavuşacaktır. Bu sayede nitelikli otomotiv mühendislerinin yetişmesi sağlanmış olacaktır.

Tomoseb ilk olarak 7 Kasım 2015 tarihinde Uludağ Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü Binasında yapılacaktır. Etkinliğe katılması beklenen diğer üniversitelerdeki otomotiv mühendisliği bölümü öğrencileri ve akademisyenleri birçok farklı yöntemle davet edilecektir. Etkinliğe otomotiv sektöründen de katılımcı sağlanacaktır.

Tomoseb, Uludağ Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü öğrencileri tarafından düzenlenmektedir. Dolayısıyla Tomoseb, tam bir öğrenci etkinliğidir.

Tomoseb salt bilimsel etkinlik olarak düşünülmemelidir. Zira bilimsel ve/veya teknik bir etkinlik olsa bunun adına etkinlik değil konferans adı verilirdi. Yukarıda da bahsedildiği üzere, Tomoseb’in amacı sektör ile üniversiteyi buluşturmak, sektör çalışanları ile öğrencileri, öğrencileri ise birbiriyle tanıştırmaktır. Bu sebeple bilimsel, teknik ve sektörel konferansların yanısıra öğrencilerin birbirini tanıması adına farklı etkinlikler de yapılacaktır.

Tomoseb etkinliği sayesinde ülkemizdeki otomotiv sektörü otomotiv mühendislerini/öğrencilerini tanıyacak, öğrencilerin birbirini tanıması sayesinde nitelikli otomotiv mühendisleri yetişecek, sektör ihtiyaçları ve öğrenci gereksinimleri göz önünde bulundurularak akreditasyon çalışmaları yapılabilecektir.

En nihayetinde ülkemizdeki otomotiv çalışmalarının kalitesi artacak, ihtiyaçlar daha net görülecek, ülkemizde ihracattan büyük pay kapan otomotiv sektörünün payı artacak, ülkemiz otomotiv sektöründe daha güçlü olacak ve dünya çapında otomotiv lideri olmasının önü açılacaktır.

Tomoseb’in sosyal medya hesaplarından güncel gelişmeleri takip edebilirsiniz:

facebook.com/tomoseb

twitter.com/tomosebresmi

Veya resmi e-posta adresinden görüş ve önerilerinizi iletebilirsiniz:

tomoseb@uludag.edu.tr

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir