By | 26 Haziran 2018

 Araçlar ilk üretildiklerinde bir veya iki aktarma oranına sahipti. Günümüz araçlarındaki vites kutularına baktığımızda ise vites sayıları 4, 5 ve 6 olabilmektedir. Otomatik vitesli araçlarda ise 8, 9 rakamlarına erişilmektedir. Vites sayısının artması motordaki gücün tekerleklere aktarılmasındaki oranların artması anlamına gelmektedir.

 Yapılan bir çalışmada otomobillerdeki vites sayısının verime etkisi incelenmiştir. Çalışmada kıyaslamala için 4 vitesli otomatik bir şanzıman dikkate alınmıştır ve yapılan tasarruf bu vites kutusu üzerinden hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar tablodaki gibidir.

 Verilere göre araçlardaki vites sayısını değiştirerek %2 ile %8 arasında verim iyileşmesi sağlamak mümkündür. Bu toplam araç ömründe 300 dolar ile 1300 dolar arasında tasarruf sağlayabileceğimiz anlamına gelir. (Tasarruf hesap edilirken araç ömrü 166 000 mil (267 000 km), yakıt fiyatı 2.16 dolar/galon olarak alınmıştır.)

CVT’de Yakıt Tasarrufu

 CVT (Continiously Variable Transmission), sürekli değişken aktarma anlamına gelmektedir. Geleneksel vites kutularında farklı büyüklükteki dişliler güç aktarmak için kullanılır ve her vites oranı için ayrı bir dişli çiftine ihtiyaç vardır. CVT’de ise karşılıklı olarak yerleştirilmiş, çapları değişken iki kasnak birbirine kayış veya zincirle bağlanmıştır. Zincir (veya kayış) karşılıklı yerleştirilmiş kasnaklar üzerinden kayarak farklı vites oranlarını meydana getirmektedir. CVT’de minimum aktarma oranı ve maksimum aktarma oranı olmak üzere iki tane aktarma oranı vardır. CVT bu iki oran arasında teorik olarak sonsuz aktarma oranları elde etmemizi sağlar. Böylece farklı koşullarda bile motoru maksimum verimde çalıştırmak mümkün olabilmektedir.

 CVT’nin çalışma prensibini aşağıdaki videoyu izleyerek daha iyi anlayabilirsiniz.

CVT’de yapılabilecek tasarruf, verilere göre, %1-%7 arasındadır. Toplam araç ömründe ise 200 Dolar ile 1100 Dolar tasarruf sağlanabilmektedir.

KAYNAKLAR:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir