By | 12 Temmuz 2015

KARABÜK ÜNİVERSiTESİ    

12

 OTOMOTİV MÜHENDİSLİĞİ

4

 Tarihçe

 Ülkemizde otomotiv sektörünün gereksinimlerini karşılayacak lisans seviyesinde mühendislik eğitimi veren otomotiv mühendisliği programı 2009-2010 öğretim yılı itibariyle açılmış bulunmaktadır. Programımız 2009-2010 eğitim-öğretim yılından itibaren 40 öğrenci ile eğitim-öğretime başlamıştır. Programımıza 2010-2011 eğitim-öğretim yılı için ikinci öğretimde de öğrenci alınmıştır.

 Makina Mühendisliği Bölümü Otomotiv Mühendisliği programı fakültemizin, yeni teknolojiye uygun eğitim-öğretim programları, alanında uzman öğretim üyeleri ve kapsamlı laboratuvar imkânları sayesinde üniversitemizi en iyi şekilde temsil etme ve bu doğrultuda geleceğin makina (otomotiv) mühendislerini yetiştirmeyi hedeflemiştir.

 Makine Mühendisliği Bölümü altında yer alan Otomotiv Mühendisliği Programında, öğrenciler uygulama ve tasarım ağırlıklı eğitim alacaklardır. Programın lisans dersleri Makine Mühendisliği temel dersleri ile aynı olup, öğrenciler ek olarak otomotiv dalına yönelik dersler alarak otomotiv alanında yeterlilik kazanacaklardır.

 Otomotiv mühendisliği programından mezun olan öğrenciler, “Makine (Otomotiv) Mühendisi” unvanı alacaklardır.
Makina Mühendisliği Bölümünde çift anadal programı ve yandal programı uygulanmaktadır. Başarılı öğrencilerimiz istedikleri takdirde, Endüstri Mühendisliği ve Metalurji ve Malzeme Mühendisliği programlarından aldıkları fark derslerden başarılı olmaları durumunda ikinci bir mühendislik alanında lisans diploması veya mühendislik sertifikası alabilmektedirler.

 Otomotiv Mühendisliğinden mezun olan öğrencilerimiz akademik çalışmalarını Makine Mühendisliği Bölümü Otomotiv Mühendisliği anabilim dalı yüksek lisans ve doktora programlarında yapma fırsatına sahip olabileceklerdir.

 Programda zorunlu hazırlık sınıfı uygulaması ile öğrenciler bir yıl İngilizce dil programına katıldıktan sonra Otomotiv Mühendisliği Lisans programı eğitimlerine başlayacaklardır. İngilizce bilgileri yeterli olan öğrenciler (Üniversitenin yaptığı sınav veya Üniversite tarafından belirlenecek sınavlardan başarılı olanlar) zorunlu hazırlık sınıfına katılmaksızın eğitimlerine başlayabileceklerdir.

 Misyon (Özgörev) – Vizyon (Uzgörü)

 Otomotiv mühendisliği alanında, günümüzün bilimsel ve teknolojik verilerini kullanarak, insanlığın genel yararı ve ülkemizin temel değerleri doğrultusunda; kaynakları güvenli ve ekonomik olarak kullanabilen, en uygun tasarım ve en ekonomik üretim yapma bilincine sahip, sorunlara ekonomik, güvenilir ve çevreye duyarlı çözümler üretebilen, güncel bilgi ve teknoloji ile donanımlı; tasarım, araştırma–geliştirme ve üretim işlemlerinde yetkin mühendis, araştırmacı ve bilim adamı yetiştirmektir.

 Derslik Sayısı ve Laboratuvar Sayısı (Fiziki Yapı)

Otomotiv Mühendisliği programı çok geniş laboratuvar imkânlarına sahiptir. Bunlar;

  1. Otomotiv Teknolojisi Laboratuvarları

Temel imalat işlemleri laboratuvarı

Motor teknolojisi laboratuvarı

Güç iletim sistemleri laboratuvarı

Otomotiv elektrik-elektronik sistemleri laboratuvarı

Dizel motorları laboratuvarı

Taşıt sistemleri laboratuvarı

  1. Motor test laboratuvarı
  2. Taşıt test laboratuvarı
  3. Bilgisayar laboratuvarı

 Eğitim Dili

Karabük Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Otomotiv Mühendisliği Programı;

 İngilizce Hazırlık,

%70 Türkçe ve %30 İngilizce,

 I. ve II. öğretim programı ile eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir. 2 yarıyıl Zorunlu İngilizce Hazırlık ve 8 yarıyıl Eğitim Öğretim dönemi olmak üzere toplam 10 yarıyıl (5 yıl) ‘dır.

 Lisans Dersleri ve Mezuniyet Koşulları

(Net görüntü almak için fotoğrafın üzerine tıklayınız.)

1 2 3 4 5

Dersleri daha ayrıntılı incelemek isteyen arkadaşlar Karabük Üniversitesinden bölümümüzü ziyaret ederek  yönetmelikler sekmesinin altında ders içeriklerine ulaşabilirler.

http://muh.karabuk.edu.tr/otomotiv/

Staj İmkânları

 Öğrenciler uygun görülen otomotiv fabrikalarında, otomotiv yan sanayi kuruluşlarında veya otomotivle ilgili yetkili servislerde en az 25 iş günü endüstri ve yönetim stajı yapacaklardır. Bu staj 4.yarıyılın ve 6. yarıyılın sonunda toplamda 50 iş günü yapılacaktır. Öğrenciler belirtilen tarihe kadar staj raporlarını bölüme teslim etmelidirler. Üniversite laboratuvarımız da öğrencilere staj imkanı sunmaktadır. Anlaşmalı bir şirket henüz bulunmamaktadır; fakat bu konu üzerinde kulübümüz çalışmalar ve görüşmeler yürütmemektedir.

 Şehirdeki Otomotiv Sanayi Kuruluşları

 Karabük ilimiz otomotiv sanayiden daha çok demir çelik sanayisinde ön plana çıkmaktadır. Türkiye’nin en büyük Demir Çelik fabrikalarından biri olan Kardemir Demir Çelik fabrikası ve bunun yanında bir çok hattahane bulunmaktadır. Kardemir Fabrikamızda Otomotiv Mühendisliği öğrencileri olarak İŞ  Makineleri  bakım onarım servisinde staj yapmaktalar. Ayrıca kulübümüz ile buralara teknik geziler düzenlemekteyiz.

 Üniversitemiz Kardemir Demir Çelik A.Ş ile  üniversite-sanayi iş birliği protokolü imzalamış bulunmakta ve kampüsümüz de ARGE merkezi kurulmuştur.

 Topluluklar ve Faaliyetleri

 Bölümümüzün öğrencileri tarafından kurulan Taşıt Teknolojileri Kulübümüz bulunmaktadır. Kulübümüze bağlı güneş enerjili yarış takımı ve Otomobil sporları gözetmen grubumuz bulunmaktadır. Güneş enerjili takımımız ile TÜBİTAK yarışlarına katılmakta idik. Gözetmen grubumuz ile Türkiye otomobil Sporları Federasyonu ile çalışarak gözetmen eğitimleri almaktayız ve çeşitli ulusal ve yerel yarışlara katılmaktayız. Kulübümüz çeşitli otomotiv firmalarına teknik geziler düzenlemekte. Bunun yanı sıra proje yarışmaları bilgilendirme ve  katılma toplantıları yapmaktayız. Ayrıca Firmalardan yöneticiler ile konferanslar düzenlemekteyiz.

 Güneş enerjili aracımız ile en iyi tasarım ödülüne layık görülmüş bulunmaktayız.

Kulübümüzü başkanı gecen yıl görevi devir alan Otomotiv mühendisliği öğrencisi olan   SEDAT IŞIK’tır.  Facebook sayfalarından mesaj atarak kendisine ulaşabilirsiniz.

Facebook sayfamızan bizi takip edebilir ve ulaşabilirsiniz.

Sayfalarımız, https://www.facebook.com/karabukuniversitesiotomotivmuhendisligi

https://www.facebook.com/tasitteknolojilerikulubu

Karabük üniversitesi otomotiv mühendisliği/Taşıt teknolojileri kulübü

 ÇAP (Çiftanadal) ve Yandal İmkânları

 Makina Mühendisliği Bölümünde çift anadal programı ve yandal programı uygulanmaktadır. Başarılı öğrencilerimiz istedikleri takdirde, Endüstri Mühendisliği ve Metalurji ve Malzeme Mühendisliği programlarından aldıkları farklı derslerden başarılı olmaları durumunda ikinci bir mühendislik alanında lisans diploması veya mühendislik sertifikası alabilmektedirler.

 Daha detaylı inceleme için üniversitemizin sayfasından bakılabilir.

http://oidb.karabuk.edu.tr/cap/2014/2014cap.html

Farabi, Erasmus ve Mevlana İmkânları

 Yurtdışı Öğrenci Değişimi

 Bölümümüz AKTS/ECTS programlarını başarıyla tamamlamış, ERASMUS kapsamında çok sayıda yurt   dışı makina mühendisliği bölümüyle bağlantı kurmuştur.

 ERASMUS Programı kapsamında birçok öğrenci ve öğretim üyesi yurt dışındaki üniversitelere gönderilmiş ve birçok öğrenci ve öğretim üyesi yurt dışındaki üniversitelerden Karabük Üniversitesine gelmiştir.

 Farabi ve Mevlana değişim programları üniversitemiz tarafından çeşitli üniversiteler ile yürütülmektedir. Daha fazla bilgi için üniversitemizin uluslar arası işliler ve Farabi birimlerinin sayfalarını inceleyerek bilgi alabilirsiniz.

http://uluslararasi.karabuk.edu.tr/

http://uluslararasi.karabuk.edu.tr/farabi/

Öğretim Elemanları

İnternet sitemizden  öğretim elemanlarımız ve hocalarımız ile ilgili detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

http://muh.karabuk.edu.tr/otomotiv/?page=people&no=1

 Mezunların İstihdam Durumu

 Bu yıl sonu mezun arkadaşlarımızla birlikte 2. Defa mezuniyet töreni düzenlemiş bulunmaktayız. Mezun olan arkadaşlarımızın bir çoğu askerlik görevini tamamlamak üzereler bunun yanında öğretim görevliliği, Arge mühendisi, üretim mühendisi ve satış ve pazarlama mühendisi olarak çalışan arkadaşlarımız mevcuttur. Detaylı bir açıklama arkadaşlarımız ile görüşüp izinlerini aldıktan sonra yayınlanacaktır.

 Şehirde Yaşam

 Üniversitemizde kampüs yaşamı hakimdir, otomotiv mühendisliği laboratuvarları üniversite girişinde ve kampüsümüzün ortasında yer almaktadır. Kampüsümüzün içerisinde bir tane KYK kız yurdumuz bir diğeri ise dolmuşla ulaşılabilecek 10 dk’lık mesafede bulunmaktadır, 2 tane erkek KYK yurdumuz bulunmaktadır, birisi okulumuza yürüme mesafesinde diğeri ise dolmuş ile 10 dk’lık mesafededir. Ayrıca kampüsümüzün içerinde yapımı devam eden iki adet büyük yurdumuz bulunmaktadır(yurtköy). Kampüsümüzde çeşitli alışveriş yerleri ve iki tane büyük cafe/kantinimiz bulunmaktadır.

 Kiralar konusuna değinmek gerekirse üniversite yakınlarında kiralar biraz dolgun. Max-Min kiralar 400-1000 lira arasında değişmektedir. Kiralar konusunda doyum noktasına ulaşmak üzeredir ilimiz ondan sonra kiraların düşeceğini düşünmekteyiz şimdilerde biraz pahalı olduğunu söylemek gerekir.

 Karabük ilimiz bir çok doğal güzelliklerini barındırmaktadır, kanyonları, mağraları, akar suları ile insanın rahatlayacağı alanlar ile doludur. Ayrıca dünya kültür mirası olarak tarihi  SAFRANBOLU’muz bulunmaktadır. Üniversitemizin yerleşkesi Safranbolu ve Karabük ilimiz arasında yer almaktadır. İnternet sitesinden ilimizi araştırabilirsiniz

 Bölüm Tanıtım Videosu

 Bölümümüzün öğrencileri tarafından kurulan çeşitli otomotiv haberleri ve bilgilendirme yazıları ile CAD-CAM programlarının eğitim videoları yayınlanmaktadır. Otomotiv Mühendisliğine ait detaylı bir yazıda sitemizde mevcuttur.

http://www.tasitteknolojileri.com/

 GÖNDEREN:

 Sedat IŞIK

 Karabük Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Öğrenci Temsilcisi

 sedat034@gmail.com

 12 Temmuz 2015

 NOT: Bu yazı ülkemizdeki Otomotiv Mühendisliği Bölümlerini tanıtmak amaçlı yapmış olduğumuz çalışmada öğrenci temsilcisi arkadaşımız Sedat Işık‘ın ricamız üzerine kaleme aldığı yazıdır. Soru ve görüşleriniz için kendisiyle iletişime geçebilirsiniz.

0 Replies to “Sizden Gelenler: Karabük Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Bölüm Tanıtımı”

  1. Pingback: Sizden Gelenler: Karabük Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Bölüm Tanıtımı | Sedat Engineering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir