By | 19 Ekim 2019
 Ülkemizde kış lastiği kullanımı hakkında büyük bir farkındalık eksikliği bulunmaktadır.
 Sürücülerin kış aylarında kaza yapma riski, yaz aylarınkine göre 6 kat daha fazladır. Kar ve buz tehlikeyi artırıcı faktörlerin başında gelmektedir.
 Buzlu ve karlı yollarda kış lastikleri, yaz lastiklerine oranla daha iyi performans gösterir. Hem ivmelenme, hem manevra kabiliyetinde hem de fren mesafesinde ciddi oranlarda iyileşmeler sağlamaktadır.

Kış Lastiği,Dört Mevsim Lastiği ve Yaz Lastiği

Aşağıdaki videoda ivmelenme, frenleme, manevra vb. araç hareketlerinde kış lastiği, yaz lastiği ve 4 mevsim lastiğinin performansları karşılaştırmalı olarak gösterilmiştir.

 

Kış lastikleri yola nasıl tutunur?

Kış lastikleri kışın soğuk havalarda sürüş için tasarlanmış lastiklerdir. Sıcaklık yaklaşık 7 santigrad derecenin altına düştüğünde diğer mevsimlerde kullanılan lastikler sertleşir ve yol tutuşları azalır. Kış lastikleri ise daha yumuşak kauçuk malzemeden üretilir. Böylece düşük sıcaklıklarda bile esnekliklerini korur ve yolu kavrama yeteneklerini kaybetmezler. Kış lastikleri yaklaşık -30 santigrad dereceye kadar bu özelliklerini korur. Ayrıca kış lastiklerinin kar ve buz kaplı yola daha iyi tutunabilmesi için yüzeylerinde farklı şekillerde çok sayıda oluk bulunur.

  Kar üzerinde hareket ederken yazlık lastiklerin yüzeyindeki oluklar kısa sürede karla dolar ve bu durum lastiğin yola tutunmasını engeller. Oysa kış lastiklerinin yüzeylerindeki farklı şekil ve derinlikteki bu oluklar aracın ağırlığı nedeniyle kara tutunur. Kış lastiklerinin özellikle kenarlarındaki zikzak şeklindeki küçük oluklar aracın ağırlığı nedeniyle hafifçe eğilir ve lastiğin hareketi ile karı sürükleyerek lastiğin yere daha fazla temas etmesini sağlar. Ayrıca kış lastiklerinin yüzeyindeki olukların tasarımı içlerine giren karı kolayca tahliye edecek şekildedir.
 Kış lastikleri yaz lastikleri kadar sessiz ve konforludurlar. Ancak kuru yol koşullarında normal lastiklere göre biraz uzun olan fren mesafeleri dezavantajlarıdır.

 Aracıma kış lastiğini ne zaman takmalıyım?

Ülkemizde bölgeye bağlı olarak kış mevsimleri değişmektedir. Genel anlamda Ekim-Nisan ayları arasında kış lastiği takılması uzmanlar tarafından önerilir. Eğer mevsimler arasında lastik değiştirmek istemiyorsanız tüm yıl boyunca aracınızda kış lastiği kullanmak, tüm yıl normal lastik kullanmaktan daha güvenlidir.
 Bunun yanında lastiğinizin diş derinliğini kontrol ederek kullanın. Bir otomobil lastiği 8 mm diş derinliği olacak şekilde üretilir. Kullanım esnasında lastiklerin diş derinliği Continental’ın önerisine göre 3 mm’den, Pirelli’nin önerisine göre 4 mm’den fazla olmalıdır. Aksi halde fren mesafesi artacaktır.
 Trafikte yaptığımız her hata sadece bizi değil, trafikteki diğer kişileri de tehlikeye atmaktadır. Sürücülerimizin bu konuda bilinçlendirilmesi gerekmektedir.
Yararlanılan Kaynaklar:
  • Bilim ve Teknik Dergisi, Aralık 2014 Sayısı, Sayfa 45
  • www.continental-lastikleri.com.tr
  • otomobil.haber7.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir