By | 26 Nisan 2015

 Araç denilince akla ilk olarak otomobil gelmektedir. Dolayısıyla araçlarda güvenlik sistemleri, konfor donanımları vb. bahsederken sadece otomobil düşünülmektedir. Gerçek tabiki de böyle değildir. Otomotiv sektörü tüm motorlu taşıtları kapsamaktadır, sadece otomobilleri değil.

 Otomotiv sektörü teknolojinin birinci tüketicisi durumundadır ki bu durum her daim yenilik olduğu/olacağı anlamına gelmektedir. Buna bir örnek olarak traktörlerde uygulanan ABS’yi vereceğim. Türk Traktör yerli traktör üretici firmalarımızdandır. Dünyada ilk kez Türk Traktör tarafından önerilen ve uygulanan sistem Traktörlerde ABS kullanımıdır. Sisteme ABS SuperSteer adı verilmiştir ve Türk Traktörün markalarından biri olan New Holland’da uygulanmıştır. New Holland T7000 serisinde görebileceğimiz ABS sistemi sektördeki teknolojik belirlenimciliğin tarım ve iş makinelerine de yansıdığının en bariz örneğidir.

 Aşağıdaki vidyoda ABS SuperSteer‘in çalışmasını izleyebilirsiniz. Gelecek yazımda sistem hakkında teknik olarak daha detaylı bilgiler vereceğim. İyi seyirler.

Adem ORUZ

25 Nisan 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir